Květen 2011

Budoucnost, dá se naplánovat?

23. května 2011 v 17:55 | Alush |  Téma týdne
Když jsem narazila na téma týdne, hned mě napadlo, co napíšu. Nebudu psát článek o budoucnosti, jaká asi bude, co v ní udou lidé dělat a podobné věci, spíš jsem se zaměřila na budoucnost, jako fázi života. Přeci, už když jsme byli malí, plánovali jsme si budoucnost, snili o různých povoláních a dalších věcech.

Globální oteplování..

1. května 2011 v 21:29 | Alush |  Úvahy
Nejdřív jsem vůbec nevěděla, o čem bych tak psala. I když mě psaní jako takové baví, musím mít nějaký podnět, ze kterého bych vycházela. Důvod, nebo náladu. Dneska moc náladu nemám. Ale potom mě to napadlo...Nezačnu psát konkrétně, ale ono pochopíte, na co narážím =)

Dneska, když jsem se podívala ven, viděla sluníce, jak mi svítí do okna. Jak se odpařuje dešťová voda na silnici. To, jak už by se dalo klidně vyjít ven jen v tričku. Zametené kamínky od zimy na silnici. A už jen čekám, kdy příjde léto a to nádherné teplo. Dovolené, prázdniny, teplo, koupání se v bazéně, opalování,... To všechno je pro mě léto. Nejúžasnější, nejnádhernější období. Jistě, řeknete si, velice záživné téma, psát článek o obdobích. Ale, už se k tomu dostávám =) =D.
Nebudu teda psát zbytečně dlouhý článek a řeknu Vám rovnou, co jsem chtěla tak nějak zapracovat do tohoto článku. GLOBÁLNÍ OTEPLOVÁNÍ.

UPOZORNĚNÍ: POKUD VÁS TOHLE TÉMA NEZAJÍMÁ, TAK JEDNODUŠE KLIKNĚTE NA -X- NAHOŘE NA LIŠTĚ, NIKDO VÁS TENTO ČLÁNEK ČÍST NENUTÍ!!! =P

Ano, řeknete si : "Ts, pořád to někdo řeší a stejně s tím nic neuděláme..." nebo, že to než se něco stane, tak už tu dávno nebudeme. Taky jsem si tohle říkala. Než jsem ovšem viděla takový dokument. Nevzpomenu si na název, ale už jsem svůj názor na tohle téma změnila...
A co to vlastně to globální oteplování je? Nejdřív jsem si, jako asi většina lidí myslela, že prostě tají ledovce a otepluje se. Proto, že ve vzduchu je hodně škodlivých látek, které brání úniku toho dodaného tepla... Ale ono je toho víc.
1. Opravdu se zde zvyšuje teplota a za posledních 50 let se zvýšila nehorázně moc...
2. Spolu s teplotou roste i obsah škodlivých látek, jako uhlíku, dusíku a podobně. Možná, že si řeknete, že dusík k životu patří a bez dusíku by vlastně nebyl kyslík ( rostliny při fotosyntéze spotřebovávají dusík na výrobu kyslíku). Ale když jsem viděla ten graf... Až dvojnásobek škodlivin ve vzduchu, než před 50-ti lety.
3. Někteří tvrdí, že rapidní nárust teploty vznikl vždycky po nějké době ledové, takže nejméně 7x. Jenže, pokud vím, žádná doba ledová v blízké minulosti nebyla.
4. Víte, jak je silná atmosféra ( vrstva, která nás chrání před účinky UV záření) ?! Kdyby jste nalakovali glóbus, tak ta vrstva laku je atmosféra. A je pořád slabší a slabší...
5. Globální oteplování už není záležitost milionů let, ale tak desítek let. Ano, za 50 let už bude teplota, jak řekli v tom dokumentu " mimo tabulky" ZA 50 LET!

Příjde mi, jako dobrý nápad, zamyslet se, co bychom mohli pro naši planetu udělat...